E-sprawozdania – czym się cechują?


Sprawozdania finansowe są wykonywane praktycznie przez każde przedsiębiorstwo. Ułatwieniem jest skorzystanie z e-sprawozdań, które pozwalają wykonywać zadania bez konieczności korzystania z formatu papierowego. Czym cechują się e-sprawozdania? Co daje skorzystanie z takiego rozwiązania?

Sprawozdania finansowe

Okazuje się, że przedsiębiorcy mogą z powodzeniem korzystać z e-sprawozdań, które cieszą się sporym uznaniem na rynku. Aplikację tego typu udostępnia Ministerstwo Finansów dla każdego podmiotu, jaki sporządza sprawozdania finansowe zgodnie z ustawą o rachunkowości. Co daje ta aplikacja? Plusami są z pewnością:

  • łatwe wprowadzanie danych do sprawozdania finansowego,
  • możliwość zapisania informacji wprowadzonych do systemu,
  • otwarcie w dowolnym momencie zapisanego sprawozdania,
  • rzetelne przygotowanie dokumentacji wraz z dokumentami dodatkowymi.

E-sprawozdania

Ogólnie rzecz ujmując, sprawozdanie finansowe jest dokumentem, jaki przedstawia sytuację majątkową i wyniki działalności gospodarczej danego podmiotu- zobacz: https://www.pwc.pl/pl/uslugi/sprawozdawczosc-i-raportowanie/e-sprawozdania-finansowe-dedykowane-rozwiazania-dla-firm.html. Okresowe sporządzenie jest wymagane przez każdą firmę, jaka prowadzi księgi rachunkowe oraz przez podmioty, które dowolnie wybrały te księgi jako sposób ewidencjonowania działalności. W praktyce oznacza to, że sprawozdania obejmują jednostki wpisane do KRS-u i osoby fizyczne, które prowadzą księgi rachunkowe.

Na szczęście możliwe jest elektroniczne składanie sprawozdań za pomocą pliku komputerowego. Pamiętajmy o tym, że Ministerstwo Finansów jasno wskazuje, jaki format dotyczy e-sprawozdań. Elektroniczne sprawozdania są przesyłane na bazie rządowego systemu teleinformatycznego. Początkujące firmy mogą mieć małe problemy z przygotowaniem pierwszych dokumentów, dlatego warto skorzystać z pomocnego programu, jaki dokładnie wskaże dane czynności. 

Jeśli chodzi o podpisanie e-sprawozdania, następuje ono za pomocą bezpiecznego kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Inną opcją jest założenie profilu zaufanego na ePUAP. Dzięki temu całość przebiegnie sprawnie i bez problemów.